Wentylacja automatyczna z rekuperacją – hit czy kit?

W ciągu ostatnich kilkunastu lat Europę zalewa nowa technologia, która przenika każdą dziedzinę życia – od komputerów osobistych aż po nowoczesne systemy wentylacyjne w domach i mieszkaniach. Automatyka budynkowa to dziedzina, która na początku występowała jako skromne systemy odpowiadające za wykrywanie pożarów, monitoring czy kontrolę zużycia energii i ciepłej wody. Teraz zautomatyzowana została wentylacja. Dzięki niej możemy zaoszczędzić sporo, ale wiążę się ona ona z dużym kosztem montażu. Pomagamy w wyborze i analizujemy współczesne systemy wentylacji automatycznej z odzyskiem ciepła.

Wentylacja grawitacyjna i hybrydowa – niskie koszty

 

Wentylacja grawitacyjna, zwana także tradycyjną, jest najbardziej powszechnym typem wentylacji na świecie. wykorzystujemy wtedy zjawisko naturalnego unoszenia się cieplejszych mas powietrza. Jej podstawą jest montaż odpowiednich kominów o dopasowanym przekroju. Jej największą wadę jest na pewno brak odpowiedniego wentylowania pomieszczeń w przypadku małej różnicy temperatur – wewnątrz i zewnątrz domu. Niestety w przypadku tradycyjnej instalacji straty na wentylacji są największe.

 

Wentylacja hybrydowa to połączenia zautomatyzowanej wentylacji z tą tradycyjną. Dzięki temu przy redukcji kosztów otrzymujemy dużo lepsze rezultaty, a pomieszczenia są odpowiednio wentylowane nawet w przypadku małej różnicy temperatur (głównie w lecie). Zwykle montuje się specjalny wywiewnik (czasem dodatkowy silnik i turbinę), dzięki któreu system wentylacyjny „wyłapie” energię kinetyczną wiatru.

Wentylacja mechaniczna – czym jest rekuperacja?

 

Wentylacja mechaniczna jest najbardziej zaawansowanym systemem, jaki można zamontować w domu. Oczywiścia system systemowi nierówny i możemy mieć do czynienia tylko i wyłącznie z instalacją, która tylko usuwa zużyte powietrze – jest to tzw. instalacja wywiewna. Występuje także opcja nawiewno-wywiewna – jest to najbardziej skuteczna forma wentylacji, jako że zużyte powietrze jest wywiewana na zewnątrz, a świeże rozprowadzane po wszystkich pomieszczeniach równomiernie. Takie systemy znajdziecie w ofercie firmy Comair.pl (http://comair.pl/wentylacja-z-odzyskiem-ciepla-rekuperacja). 

Rekuperator – energooszczędność i odzysk ciepła

Przejdźmy teraz do rekuperacji, czyli odzysku ciepła. Jak wiemy, każde urządzenie i zestaw urządzeń generuje różnego rodzaju straty. W przypadku systemów mechanicznych te straty są najmniejsze, ale można je zredukować. Ba, można wyjść na plus! Oprócz lepszego zdrowia i mniejszej ilości wilgoci rekuperator zapewni energooszczędność domu. Stosując zintegrowane systemy wentylacji z rekuperatorem i np. pompą ciepła, możemy być pewni, że mimo wysokich kosztów inwestycji komfort życia znacznie się poprawi, a przy okazji zaczniemy oszczędzać na energii elektrycznej i cieplnej.

Zyski i straty – wentylacja z odzyskiem ciepła

 

Dzięki rekuperatorowi odzyskujemy ciepło. To znaczy, że instalacja automatycznie pobiera ciepło ze zużytego i wyrzucanego powietrza na zewnątrz. W końcu bez sensu ogrzewać powietrze na nasze potrzeby tylko po to, by zaraz się go pozbyć – dlatego w tradycyjnych systemach wentylacji tak wiele energii tracimy i zwiększają się koszty ogrzewania.

Dodaj komentarz