Stylowe obrusy do salonu – czym kierować się przy ich wyborze?

Urządzacie salon? Po kupnie mebli, stanowiących jego podstawę, przychodzi zawsze czas na dobór odpowiednich dodatków. Do najważniejszych z nich należą różnego rodzaju tekstylia, a przede wszystkim obrusy. Jak je wybierać, by był równocześnie estetyczne i funkcjonalne? O czym nie możemy zapomnieć, kiedy udajemy się do sklepu? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

Obrusy, czyli praktyczność i elegancja w jednym

 

Rola tekstyliów w domu jest nie do przecenienia. Nie tylko chronią nasze meble, ale też wprowadzają do wnętrza szczególnego rodzaju atmosferę. Obie te właściwości szczególnie uwidaczniają się w przypadku obrusów. Szczególnie chętnie kładziemy je na często użytkowanych stołach, ławach, czy też mniejszych stolikach. Kiedy przychodzą święta wyciągamy z szafy te na specjalne okazje, aby mogły przyozdobić nasz wigilijny stół. Towarzyszą nam jednak również w naszym codziennym życiu, jako jedyna w swoim rodzaju dekoracja. Ma ona wyjątkowe znaczenie w salonie, stanowiącym wizytówkę każdego domu. Poniżej piszemy o tym, jak wybrać obrus do niego.

Co musimy uwzględnić przed kupnem obrusu?

 

Przede wszystkim powinniśmy go dobierać w zależności od mebla, jaki ma pokrywać. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o rozmiar, ale przede wszystkim o styl. Poza odpowiednim „przyleganiem”, obrus powinien pasować stylistycznie do ławy, stołu, czy też stolika. Musimy zastanowić się też, czy interesuje nas model pokrywający całą powierzchnię, czy może tylko jej część? W tym drugim wypadku warto rozważyć kupno bieżnika. Ten ostatni sprawdzi się również świetnie w przypadku mniejszych mebli – stołów, kredensów, itp.

 

Druga kwestia na jaką trzeba zwrócić uwagę to styl całego salonu, czy też mieszkania. Obrusy powinny mu odpowiadać, a więc jeśli nasze wnętrze urządzamy w nowoczesnym, minimalistycznym stylu pełnym designerskich elementów, nie możemy zdecydować się na kwiecisty, pełen wzorów, model. Mowa tutaj o tekstyliach w rodzaju tych proponowanych przez sklep Room99. Znajdziecie je w tym miejscu: room99.pl/k/wszystkie-obrusy. Ważne jest również, by wszystkie tekstylia utrzymane były w podobnej kolorystyce, nie kontrastującej z resztą mieszkania. (Chyba że jesteśmy miłośnikami łączenie przeciwieństw i stylu eklektycznego, jednak nawet w takim razie należy dobierać kolorystycznie elementy z głową). Zapewni nam to stylistyczną harmonię oraz wyjątkową atmosferę.

Materiał też ma znaczenie

 

Wcześniej pisaliśmy głównie o stylistycznych kwestiach, teraz parę słów o praktyczności. Nie kupujmy drogiego, designerskiego obrusu na stół, który jest często użytkowany i z pewnością znajdą się na nim trudne do doprania plamy. To tylko strata pieniędzy, nawet jeśli ten wykonano z dobrego materiału. Prędzej, czy później ulegnie on zużyciu. Designerskie tekstylia przeznaczmy na stoliki do kawy, czy też kredensy, a w przypadku stołów, gdzie spożywamy posiłki (jeśli np. nasz salon połączony jest z jadalnią) zadowólmy się ich tańszymi odpowiednikami. Dzięki temu będziemy mogli się cieszyć stylowym wyglądem obrusów oraz ich praktyczną stroną, przez długi czas.

Dodaj komentarz