Meble do jadalni – nowoczesne wnętrza

Polska jest potęgą na skalę światową, jeśli chodzi o branżę meblarską. Jesteśmy prawdziwym potentatem i oprócz produkcji mebli dla IKEI możemy pochwalić się ogromną ilością firm, które produkują dobrej jakości produkty. Różne przedsiębiorstwa specjalizują się w innego typu umeblowaniu. Tym razem skupimy się na jadalni, która dla niektórych jest ważniejsza nawet od salonu. Nie da się ukryć, że jadalnia to pomieszczenie niesamowicie uniwersalne i nadaje się zarówno na elegancką kolację czy imprezę. Warto wspomnieć od razu, czym charakteryzuje się nowoczesna jadalnia.

Krzesła do jadalni jak i stół muszą być przed wszystkim wygodne i trwałe (wybierajmy lite drewno dobrej jakości). Kolejną kwestią jest dopasowanie kolorystyczne z kolorem ścian czy podłogi. Ja sam doradzam w nowoczesnych wnętrzach stosowanie kolorów jasnych i desek na podłodze. To daje prawdziwie skandynawski wydźwięk naszej jadalni. 

Stół i krzesła do jadalni 

Stoły do jadalni występują w setkach czy nawet tysiącach kształtów i krojów. Najpierw musimy jednak spojrzeć na metraż. Jeśli jadalnia jest osobnym pomieszczeniem, to trzeba być bardzo ostrożnym przy wyborze rozmiaru. Jeśli jednak jadalnia jest półotwarta na kuchnię czy salon – warto kupić większy stół, przy którym wygodnie zjemy rodzinny obiad. Za duży stół spowoduje optyczne zmniejszenie pomieszczenia. Rozwiązaniem pośrednim może być kupno stołu rozkładanego, który w przypadku bardziej wystawnej kolacji z większą ilością gości zwiększy swoją powierzchnię. Jeśli chodzi o sam kształt, to w pomieszczeniach bardzie kwadratowych może bardziej pasować okrągły blat, a w podłużnych prostokątny, klasyczny krój. Nie bawiłbym się w ozdobniki metalowe czy inne zbędne dodatki. Dobry stół to po prostu kawał solidnego drewna, które ma starczyć na długie lata użytkowania. 

Krzesła jadalniane muszą kolorystycznie pasować do stołu. Oczywiście istnieje opcja zakupienia zestawu mebli do jadalni, co samo rozwiąże problem. Osobiście uważam, że na krzesła trzeba zwrócić szczególną uwagę. Spotkałem się z sytuacjami, gdy klient kupował designerskie krzesła wzorowane na dokonaniach Bauhausu. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie to że godzina spędzona na takim krzesła powodowała ból odcinka krzyżowego kręgosłupa. Co więcej, można zdecydować się na… krzesła z odzysku! Do minimalistycznej jadalni z klasycznym stołem drewnianym będą pasować wszystkie krzesła w pełni drewniane – nawet w stylu retro! W ten sposób oszczędzić można nawet do paru tysięcy złotych. 

Komody do jadalni

Urządzanie jadalni nie kończy się na stole i krzesłach. Potrzeba zwykle jakiejś przestrzeni magazynowej na zastawę czy po prostu barek. Niektórzy decydują się na proste komody, choć inne szafy czy szafki z witrynami sprawdzą się równie dobrze. Wszystko zależy od tego, jak dużo chcemy widzieć przez przeszklenia w meblach.

Dodaj komentarz