Kupno własnego mieszkania- na co na pewno powinniśmy zwrócić uwagę?

kupno własnego mieszkania

To jedna z najpoważniejszych życiowych decyzji. Kupując mieszkanie zawsze staramy się znaleźć faktycznie taki lokal, który będzie spełniał wszystkie nasze wymagania. Jednocześnie mamy świadomość, jak ważna jest to decyzja z punktu widzenia naszych finansów, sporej sumy do zapłacenia za lokal, a być może także i konieczności zapożyczenia się w banku na lata. Najprawdopodobniej jednak już na starcie mamy swoje najważniejsze kryteria, jakie rozważamy, a także wymagania, które lokal musi spełniać. Naprawdę, warto od razu przygotować sobie listę najważniejszych dla nas aspektów, a także dokładnie przeliczyć, jaki posiadamy maksymalny budżet. Wiedząc już, jakie mamy oczekiwania i jaka jest nasza zdolność finansowa- możemy zacząć poszukiwania.

Mieszkanie w centrum czy na obrzeżach?

Za pewne znamy specyfikę swojego miasta i orientujemy się, jaki charakter mają poszczególne dzielnice. To, gdzie mieszkaliśmy dotychczas za pewne również mocno warunkuje nasze obecnie wybory mieszkaniowe, a więc jedne osiedla będziemy bardziej preferować od innych. Zdecydowanie największa rozbieżność pomiędzy oferowanymi lokalami dotyczy ich lokalizacji. Mieszkania w ścisłym centrum lub też w zabytkowej jego części będą drogie głównie ze względu na tę lokalizację. Tymczasem, ich standard może być różny. Oczywiście, być może znajdziemy całkiem nowe budynki niedawno ukończone i znajdujące się w sąsiedztwie historycznej zabudowy- ich ceny będą zdecydowanie najwyższe. Jednakże, musimy się też liczyć z tym, że w otoczeniu zabytków bardzo często natkniemy się na mieszkania z rynku wtórnego, a ich standard- w zależności od tego, jak stary był budynek i jak dawno przeprowadzany był w nich remont- może być naprawdę różny.

Nowe budownictwo na bardziej oddalonych osiedlach

Takie osiedla mogą znajdować się już naprawdę daleko od centrum, ale budując je zazwyczaj od razu powstaje też całe ich otoczenie, które sprzyja komfortowemu mieszkaniu na takim terenie. Budowań mieszkań bardzo często jednocześnie idzie w parze z budową marketów, galerii handlowych, lokali usługowych, a nawet parków zieleni czy parków rozrywki. To jest trochę tak, jakby takie osiedle samo w sobie stanowiło niewielką, samowystarczalną całość. Przede wszystkim, deweloper w Krakowie będzie miał dla nas ofertę mieszkań idealnych dla całej rodziny, przykładowo https://www.armadafinanse.pl/. Tutaj- chociażby kosztem lokalizacji- możemy pozwolić sobie na większy metraż, a więc na mieszkanie z kilkoma pokojami. Do rozważenia pozostaje, czy interesuje nas zakup mieszkania w tak zwanym stanie deweloperskim, czy też chcielibyśmy, aby zostało ono wykończone pod klucz. Ta druga opcja z oczywistych względów jest droższa, ale daje szanse na jak najszybszą przeprowadzkę do nowego, całkowicie zaprojektowanego i wykończonego mieszkania. To również ciekawa perspektywa, którą warto wziąć pod uwagę decydując się na zakup.

Dodaj komentarz