Kilka podstawowych zasad aranżacji wnętrz

Jak pracuje architekt wnętrz? Na jakie elementy zwraca uwagę? Co jest tajemnicą jego sukcesu?

 

Na sukces architekta wnętrz składa się kilka elementów: jest to profesjonalna wiedza, wyczucie smaku oraz umiejętne odpowiadanie na potrzeby jego klientów. Aranżerzy, którzy posiadają wszystkie te cechy odnoszą wspaniałe sukcesy, a ich projekty zachwycają. Przykłady stworzonych przez profesjonalistów wnętrz, które mogą stać się również inspiracją dla naszych Czytelników można znaleźć tutaj – portfolio architekta wnętrz z Krakowa.

 

Urządzając wnętrze należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach w aranżacji wnętrz, które pomogą stworzyć wspaniałą i funkcjonalną przestrzeń. Należy tutaj wymienić między innymi:

 

  1. Centralne punkty aranżacji – są to punkty, wokół których budowana jest aranżacja. Pozostałe jej elementy powinny współgrać z punktem centralnym. Takim punktem może być detal architektoniczny, inny kolor ściany czy jej faktura lub rzucający się mebel czy innego typu domowy sprzęt. Może nim stać się także obraz lub zdjęcie na ścianie. Odnalezienie takiego punktu nie jest rzeczą trudną, wystarczy wejść do pomieszczenia i pierwsze co rzuca się w oczy – to właśnie punkt centralny. Nie ma czegoś takie w pokoju? To oznacza, że należy stworzyć taki punkt, może nim stać się designerska sofa, fototapeta na ścianie czy telewizor. Nie mając takiego punktu to aranżer może zdecydować co nim zostanie, jednak nadal obowiązuje zasada, że ma to być najbardziej rzucający się w oczy punkt pomieszczenia.
  2. Wyznaczanie stref – najogólniej każdy dom można podzielić na strefę dzienną oraz nocną. W strefie dziennej znajdują się wszystkie pomieszczenia, w których spędzamy czas za dnia. Nocna to przede wszystkim sypialnia. W strefie dziennej także jest wiele stref: wejściowa, jadalna, wypoczynkowa, strefa dla gości, czy do nauki i pracy. Każda z tych stref może znajdować się w osobnym, wydzielonym pokoju, strefy można także łączyć tworząc między nimi jedynie umowne, bardziej iluzoryczne granice.
  3. Drogi – wnętrza mają także swoje drogi, projektując pomieszczenia należy także pomyśleć o poruszaniu się po nim, jak też po poruszaniu między pomieszczeniami. Ustawiając meble tworzymy także umowne korytarze, powinny nimi być najkrótsze drogi dojścia do poszczególnych punktów. Ważne, aby nic nie blokowało tych przestrzeni. W innym wypadku pomieszczenie staje się mało funkcjonalne, a przez to nawet jeśli będzie najpiękniejsze to czas w nim spędzany nie będzie cieszył, a przeszkody na drodze – będą denerwujące.

Dodaj komentarz