Jak zabezpieczyć wnętrza przed upałem?

dom okno słońce

Upalne lato coraz częściej nawiedza nasz kraj, temperatury przekraczające trzydzieści stopni Celsjusza stają się powoli normą w Polsce. Z tej przyczyny podczas urządzania wnętrz, zapewnienie im przyjemnego chłodu w najbardziej upalne dni powinno być jednym z elementów, na który zwraca się szczególną uwagę. Jest to już rzeczywiście standard jeśli chodzi o aranżacje przestrzeni biurowych, jednak nadal często pomija się ten aspekt podczas urządzania domów prywatnych. Aura i zmiany klimatyczne wymuszają jednak by zapoznać się ze sposobami zapewniania chłodu w upalne dni i stosowania ich także w aranżacji u inwestorów indywidualnych. W jaki sposób chronić wnętrza przed gorącem? Jest na to kilka metod.

Klimatyzacja – w dzisiejszych czasach przy upałach jakich doświadczamy każdego lata klimatyzacja staje się wręcz niezbędnym elementem w każdym mieszkaniu. Może ona przybierać różne formy – można zainstalować oddzielne klimatyzatory w każdym pomieszczeniu lub poprowadzić w suficie cały system, którym można sterować z jednego pomieszczenia. W zależności od funduszy jakie chcemy przeznaczyć, możliwości technicznych budynku i kwestii estetycznych można się zdecydować na jedno z tym rozwiązań.

Folia chromatyczna to rozwiązanie, które bez zaciągania zasłon czy rolet może zapewnić znaczący chłód w pomieszczeniu. Folię przykleja się do szyb, które od tej pory w zależności od ilości światła słonecznego będą przyciemniały się samoczynnie wykorzystując zjawisko fotochromatyczności. Innymi słowy okna w domu będą działały tak samo jako okulary z fotochromem. Ogromną zaletą zastosowania takiego rozwiązania jest też fakt że jest to folia na szyby z filtrem UV, zatem będzie ona chroniła przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowy. Jej zastosowanie pozwoli na ochłodzenie pomieszczenia, przy jednoczesnym pozostawieniu dopływu światła.

Rolety zewnętrzne – są natomiast rozwiązaniem przeciwnym. Zupełnie nie przepuszczają światła, zatem zapewnią całkowity cień w pomieszczeniu, które dzięki temu nie zdąży się nagrzać. Jednak minusem jest to, że nie będziemy widzieć niczego co znajduje się na zewnątrz pomieszczenia. Przebywanie w takim pokoju z zaciągniętymi roletami wymaga też stosowania sztucznego oświetlenia, co nie należy do najprzyjemniejszych. Rolety sprawdzą się w sypialni, są też rozwiązaniem jeśli wychodzimy z domu na dłużej i po powrocie chcemy doświadczyć przyjemnego chłodu. Innymi słowy jest to dobre rozwiązanie do miejsc, w których nie przebywamy za dnia.

Klimatyzacja, rolety zewnętrzne, folia na szyby z filtrem UV – jest wiele rozwiązań, które oferuje rynek osobą zajmującym się wykończeniem i aranżacją wnętrz. Skorzystanie z tych możliwości pozwala w znaczący sposób podnieść standard mieszkania oraz jego funkcjonalność. Oczywiście zawsze można też w pomieszczeniu zamontować lub ustawić wentylator, czasem takie rozwiązanie może być odpowiednim, jednak te zaproponowane powyżej także warto wziąć pod uwagę, a może wręcz należy je w pierwszej kolejności uwzględnić.

Dodaj komentarz