Dlaczego wyłączniki nadmiarowoprądowe są takie ważne?

Wyłączniki nadmiarowoprądowe standardowo można znaleźć w skrzynkach rozdzielających, gdzie pojedynczy wyłącznik tego typu- często określany także jako wyłącznik nadprądowy- jest przypisany do każdego obwodu oddzielnie. Aby zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo, warto pomyśleć już na etapie wykonywania instalacji o tym, aby wykonać dodatkowy, zbiorczy wyłącznik tego rodzaju dla całej instalacji.

Dzięki zastosowaniu wyłączniku nadmiarowoprądowych  nie trzeba się już aż tak bardzo obawiać zmian napięcia prądu, jaki przepływa przez instalację. Wyłączniki powodują, że łatwe staje się odcięcie zasilania w momencie pojawienia się zbyt wysokiego napięcia. Oprócz wyłączników nadmiarowoprądowych, którymi operują sami użytkownicy instalacji, innym rodzajem wyłączników są te nadprądowe, które wyłączają się automatycznie w określanych sytuacjach, aby chronić instalacje i umożliwić bezpieczne jej działanie.

 

Czym w praktyce różni się wyłącznik nadprądowy?

 

Nazwy te często są używane zamiennie, chociaż różne wyłączniki mogą różnić się działaniem i funkcją. Taki wyłącznik standardowo posiada w swoim wnętrzu dwa ważne elementy konstrukcyjne: moduł przeciążeniowy oraz zwarciowy. W ten sposób zastosowanie takiego wyłącznika chroni instalację oraz cały budynek przed konsekwencjami zwarcia, czyli przed ewentualnym przepaleniem się przewodu czy też przed bezpośrednim zapaleniem się instalacji. Zwarcie natomiast powstaje w sytuacji, kiedy żyła fazowa przewodu zetknie się w inną żyłą, ochronną lub neutralną. Zwarcie zazwyczaj powoduje sytuację, w której w obwodzie pojawia się prąd o znacznie większym napięciu od tego roboczego, co sprawia, że sytuacja ta jest tak bardzo niebezpieczna.

 

Inną sytuacją jest z kolei przeciążenie. Każda instalacja podzielona na obwody posiada pewien dopuszczalny poziom obciążenia- w momencie, kiedy przyłączymy do sieci elektrycznej zbyt wiele urządzeń i będziemy chcieli pobierać więcej energii niż maksymalne obciążenie instalacji- pojawi się przeciążenie sieci. Występuje wówczas sytuacja dużego wzrostu natężenia prądu oraz występuje zjawisko zbytniego nagrzewania się przewodów, co również jest niebezpieczne. Taka sytuacja również może prowadzić do przegrzania się przewodów oraz do zapalenia się całej instalacji.

 

Każdy element instalacji jest ważny i pełni swoją funkcję

 

Można się o tym bardzo łatwo przekonać w momencie, kiedy kompletujemy wszystkie te elementy, które są niezbędne do wykonania takiej instalacji. Na szczęście, standardowo można znaleźć te elementy w jednym miejscu- w dobrze zaopatrzonym sklepie elektrycznym, ale też większe hurtownie elektryczne zaproponują nam naprawdę bogaty asortyment w przystępnej cenie. Możemy też poradzić się pracujących tam specjalistów odnośnie najlepszych rozwiązań i renomowanych producentów. Hurtownie stacjonarne często mają także swoje odpowiedniki w sieci, nie zawsze trzeba więc udawać się do takiego miejsca samodzielnie- można się zdecydować na złożenie zamówienia internetowego.

wyłączniki różnicowoprądowe z członem nadprądowym

Dodaj komentarz