Rozmieszczanie lamp w łazience

Dobrze zaprojektowana łazienka będzie nie tylko komfortowa, stylowa i funkcjonalna, musi być także odpowiednio oświetlona. Bez właściwie dobranego światła codzienna pielęgnacja i zabiegi kosmetyczne mogą być utrudnione. Warto więc zdecydować się na kilka źródeł światła – do głównego przydadzą się także boczne. Jak należy zaprojektować oświetlenie łazienki i jakie konkretnie źródła światła będą niezbędne?

Projektowanie oświetlenia w łazience

Podstawowym czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę przy planowaniu oświetlenia w łazience, jest możliwość regulowania jego natężenia. Jest ono niezwykle pomocne przy czynnościach higienicznych, sprzątaniu i relaksie. Przyjmuje się, że do ogólnego oświetlenia 6 m2 łazienki potrzebna będzie żarówka o mocy 75 W, jednak często używa się oświetlenia nawet dwa razy mocniejszego. Z kolei w okolicach prysznica czy wanny wystarczy słabsze i nieco łagodniejsze światło miejscowe.

Najbardziej korzystnym rozwiązaniem będzie zatem umieszczenie w swojej łazience kilka rodzajów oświetlenia – ogólne (przykładowo mogą to być plafoniery zamontowane w suficie) ze strefowym. W ostatnim przypadku mamy spore pole do popisu – możemy wybrać kinkiety umieszczone wokół lustra nad umywalką, punkty świetlne w podwieszanym suficie czy coraz bardziej modne taśmy LED-owe w okolicy wanny, natrysku czy różnych wnęk.

Jakie źródła światła są potrzebne w łazience?

W łazience niezbędne jest przede wszystkim oświetlenie ogólne, które równomiernie oświetli wszystkie powierzchnie, nie wytwarzając przy tym zbędnych cieni i kontrastów. Niezwykle istotne jest również oświetlenie lustra z umywalką – dobrze dobrane powiększy optycznie łazienkę i ułatwi wykonywanie codziennych czynności. Natomiast przy kabinie prysznicowej lub wannie wystarczy łagodne oświetlenie miejscowe.

Warto zadbać również o dekoracyjne oświetlenie, które stworzy odpowiednią atmosferę np. dla długiej i relaksującej kąpieli. W łazience można zdecydować się na halogeny bądź świetlówki, należy jednak pamiętać, aby nie instalować ich w okolicach lustra, ponieważ twarz i sylwetka będą wyglądały nienaturalnie. Wszystkie oprawy, które zostaną zastosowane w łazience, powinny mieć wodoszczelną obudowę.

 

Dodaj komentarz