Rodzaje oświetlenia dla kuchni

Kuchnia jest sercem każdego domu. To właśnie w niej przygotowuje się rodzinne posiłki, krojąc, przyprawiając i gotując. Do wykonywania tych czynności niezbędne jest dobre światło. Także stół, przy którym jemy, powinien być efektywnie oświetlony. Oprócz rozmieszczenia i parametrów technicznych ważna jest również estetyka oraz stylistyka opraw, aby tworzyły one harmonijny wystrój wnętrza. Jakie są rodzaje oświetlenia dla kuchni?

Ogólne oświetlenie kuchni

Najczęściej wybieranym sposobem na oświetlenie kuchni jest lampa wisząca w jej centralnym punkcie lub plafon. Jest to podstawowe i potrzebne źródło światła, jednak niewystarczające dla bezpiecznej i efektywnej pracy – szczególnie, jeśli wykonujemy czynności na blacie tuż przy ścianie, ponieważ wtedy zasłaniamy sobie plecami cale światło. Również tradycyjny żyrandol nie sprawdzi się w kuchni. Daje on niewielką ilość światła, a do tego wytwarza pod szafkami cienie, które nieładnie wyglądają i utrudniają pracę.

Właściwe oświetlenie blatu

Blat jest miejscem, gdzie wykonujemy dużo ważnych i dokładnych czynności, dlatego powinien on być jak najlepiej oświetlony. Warto więc zaplanować oprawy nad całą długością blatu i równomiernie rozmieścić, kierując oświetlenie bezpośrednio na jego powierzchnię. Ciekawym pomysłem jest także zastosowanie świateł mocowanych pod szafkami kuchennymi – sprawdzą się tutaj listwy LED oraz świetlówki liniowe.

Lampy wiszące nad stołem i wyspą

Jednym z najlepszych sposobów na oświetlenie stołu oraz wyspy jest zamontowanie nad nimi wiszących lamp. Nad stołem w kuchni czy jadalni świetnie sprawdzą się te z dużymi kloszami, ponieważ skutecznie rozproszą emitowane światło. Nie będzie ono więc oślepiało osób siedzących przy stole i zagwarantuje odpowiednią ilość światła do posiłków, pracy czy nauki. Jeżeli w kuchni znajduje się wyspa, warto zaplanować nad nią obniżony sufit z wmontowanymi taśmami LED lub okap wyspowy.

 

Dodaj komentarz