Gdzie zastosować światło dekoracyjne?

Oświetlenie w domu spełnia funkcje nie tylko użytkowe, ale również dekoracyjne. Najczęściej jednak należy wybrać dla nich różne źródła światła. Jeśli zależy nam na wyeksponowaniu jakiegoś miejsca, warto zastosować światło punktowe czy rozproszone oświetlenie bez oprawek. Mogą to być samoprzylepne taśmy z diodami LED czy halogeny. Gdzie należy je zastosować w swoim domu?

Nisze i wnęki

Bardzo dobry efekt estetyczny osiąga się poprzez podświetlenie wszystkich nisz, wnęk czy sufitów podwieszanych. Rozbijają one monotonię ścian i nadają im wyjątkowej głębi. Szczególnie korzystne będzie zastosowanie tego rozwiązania w łazience, np. nad wanną, wokół kabiny prysznicowej czy nad obudową stelaży podwieszanej miski ustępowej czy bidetowej.

Idealnym miejscem na oświetlenie dekoracyjne jest również hol czy przedpokój, szczególnie, jeśli jest długi i wąski. Podświetlone wnęki dodadzą im wizualnie przestrzeni i wyjątkowego klimatu. Warto także umieścić w nich obrazy, wazony i inne dekoracyjne przedmioty.

Diody LED – oświetlenie “zza ściany”

Wrażenie pogłębionej przestrzeni można również osiągnąć poprzez umieszczenie światła za pionowym ekranem. Przyklejona wzdłuż krawędzi samoprzylepna taśma z diodami LED daje światło, które odbijając się od płaszczyzny przesłony, wypełnia wnętrze blaskiem. Taki zabieg sprawia wrażenie, jakby za oświetleniem była jeszcze inna przestrzeń. W roli przesłony można wykorzystać szkło lub płytę OSB.

Pomieszczenia, takie jak łazienka czy sypialnia, korzystniej zaprezentują się z taśmą o ciepłej barwie. Nie należy się również bać o naturalną barwę podświetlanych przedmiotów, ponieważ diody LED nie wytwarzają promieniowania UV, które mogłoby je odbarwić. Ciekawym pomysłem będzie umieszczenie ich za telewizorem, lustrem czy wezgłowiem łóżka.

Oświetlenie LED można także wykorzystać do punktowego podświetlania schodów, poprzez umieszczenie go w podstopnicach czy dolnych partiach ścian. Taki zabieg podkreśli ich kształt, a także pięknie je wyeksponuje.

 

Dodaj komentarz