Kora drzewna – zrębki dekoracyjne

Kora drzewna stosowana jest najczęściej w celu ściółkowania roślin. Do najpopularniejszych zaliczana jest kora sosnowa, często spotyka się również specjalnie barwione zrębki dekoracyjne, drewniane, które można dopasować dokładnie do kolorystyki ogrodu. Aby przez korę nie mogły przerastać żadne rośliny i inne chwasty, powinno się stosować tkaniny, albo inne agrowłókniny, które są przytwierdzane do gruntu za pomocą kołków. Rozsypana kora drzewna skutecznie chroni podłoże przed dużymi zmianami temperatur, oraz nadmiernym wysychaniem.

Kora drzewna

Kora drzewna jest niezastąpionym elementem architektury ogrodniczej, która ma na celu ochronę roślin przed promieniowaniem UV, jak i również nadmiernym wysychaniem gleby, które może prowadzić do przesychania korzeni. Stąd też jest bardzo ceniona, zarówno przez mało doświadczonych ogrodników, jak i również takich, którzy są ekspertami. Szeroka oferta sklepów ogrodniczych, pozwala na wybranie spośród kory sosnowej, kory olchowej, jak i również zrębków kory drzew iglastych, które posiadają walory nie tylko ochronne, ale i również dekoracyjne.

Kora drzewna może różnić się między sobą różnym stopniem rozkładu. W sytuacji, gdy dane miejsce wymaga wolnego procesu rozkładu, należy postawić na korę olchową, która rozkłada się znacznie wolniej, niż np. kora sosnowa. Jest to o tyle istotne, że wraz z tym procesem następuje także przenikanie do gleby polifenoli, oraz garbników, które spowalniają rozwój roślin. Stąd też przy zastosowaniu kory ogrodowej bezwzględnie należy pamiętać również o odpowiednim nawożeniu. Warto również odczekać kilka tygodni pomiędzy ściółkowaniem i nawożeniem, jeżeli ogrodnikom zależy na tym, by kora służyła nie tylko dekoracji ogrodu, ale i również była ochroną przed nadmiernym wypłukiwaniem substancji odżywczych. Jej stosowanie rekomendowane jest na wszystkich rodzajach gleby, przy czym szczególnie jest zalecana na tych, które są przede wszystkim naturalnie ubogie w substancje odżywcze.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz