Przygotowania do remontu

Remont domu to zajęcie wymagające dobrej organizacji. Chcąc wykonać remont stosunkowo niewielkim nakładem kosztów właściciel może wykonać część prac samodzielnie. By wszystkie planowane prace przebiegły pomyślnie i sprawnie dobrze jest opracować plan, w którym zostaną uwzględnione rodzaje i kolejność pracy. W takim planie można także przygotować wstępny kosztorys remontu. Dzięki temu właściciel będzie miał orientacyjne wyliczenia dotyczące kosztów przeprowadzanych prac. W przypadku prac remontowych część z nich można wykonać samodzielnie jeśli tylko posiada się odpowiednie narzędzia oraz zacięcie majsterkowicza. Są jednak także takie roboty, które lepiej jest zlecić profesjonalistom, wśród nich należy wskazać przede wszystkim wszelkie prace konserwatorskie instalacji elektrycznej.

Planując prace remontowe należy pamiętać, że warto zacząć od tych, które najbardziej ingerują w strukturę mieszkania. Jeśli chcemy wymieniać instalacje, to właśnie od tego rodzaju prac należy rozpocząć. W następnej kolejności będą prace związane z podłogami, zaś na samym końcu malujemy ściany, skręcamy i przywieszamy meble.

Samodzielnie można wykonać przede wszystkim malowania czy tapetowanie ścian. Bez pomocy fachowców obejdziemy się także przyklejając wykładziny, czy montując półki czy nowe meble. Nawet z kwestiami takimi jak przycinanie desek czy belek drewnianych można poradzić sobie samemu dzięki narzędziom wyposażonym w silniki spalinowe. Do samego przecięcia powierzchni drewna wystarczy piła spalinowe, do której silniki dostarcza – MS Engine. Jednak przy obrabianiu drewna, czy innych materiałów pomocna może okazać się szlifierka, hebel, frezarka czy innego rodzaju obrabiarki.

Wśród niezbędnych narzędzie także wyposażonych w silniki spalinowe lub elektryczne warto wymienić jeszcze wiertarkę lub wkrętarkę ewentualnie wiertarko – wkrętarkę. Warto zauważyć, że zarówno wkrętarka, jak i wiertarka wyposażone w odpowiednie końcówki pozwalają na wkręcanie i wykręcanie śrub oraz na nawiercanie otworów. Trzeba jednak wiedzieć, że wkrętarka używana w charakterze wiertarki nie zawsze sobie poradzić. Wiercenie w twardych materiałach takich jak beton może okazać się zbyt wymagające, wówczas konieczne jest użycie wiertarki.

Wśród innych narzędzi, które z pewnością przydadzą się podczas remontu należy wymienić poziomice. To dzięki temu prostemu sprzętowi możliwe jest sprawdzenie przy powierzchnia, z którą pracujemy jest idealnie równa. Poziomica to podstawowych produkt, w który należy się zaopatrzyć przed remontem. Wśród niezbędnych, prostych i bardzo podstawowych narzędzie, które należy kupić przed remontem trzeba także wymienić młotek, gwoździe, kombinerki. Jeśli planujemy malowanie ścian przydadzą się także narzędzia malarskie czyli wałki, pędzle i kuweta. A także folia i taśma, którymi zabezpieczymy powierzchnię.

Remont to duże logistyczne przedsięwzięcie, które wiąże się często z bałaganem i zamieszczaniem. Jednak dobrze zaplanowany może przebiec dużo szybciej i sprawniej.

Dodaj komentarz