Wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna?

Jeszcze do niedawna inwestor budujący dom nie miał wielkiego wyboru w zakresie wentylacji pomieszczeń. Do wyboru zasadniczo była wyłącznie wentylacja grawitacyjna. Od kilku lat jednak dużą popularność zyskuje inny rodzaj wentylacji – mechaniczna. Budujący dom musi podjąć decyzję, które z rozwiązań powinno znaleźć się w jego domu. Aby ta decyzja była w pełni świadoma warto uzmysłowić sobie w jaki sposób działają oba systemy i wówczas zdecydować, który z nich lepiej sprawdzi się w budynku.

 

Wentylacja grawitacyjna

Wentylacja grawitacyjna zakłada istnienie pionowego kanału przez, który z domu usuwane jest ciepłe, zużyte powietrze. Ten kanał wentylacyjny nosi nazwę – komina. Natomiast świeże, chłodne powietrze dostaje się do budynku za pośrednictwem nawiewników i nieszczelności przegród. Cieplejsze powietrze ma mniejszą gęstość niż zimne, dlatego jest ono wypierane ku górze i usuwane kanałami wentylacyjnymi z domu. Taka wentylacja nie wymaga energii elektrycznej, jest niezwykle prosta w konstrukcji, dlatego elementy takiej instalacji nie psują się. Jednak nie zawsze działa ona poprawnie, jeśli do pomieszczenia nie ma dostępu świeżego – chłodniejszego powietrza wówczas nie powstanie ruch powietrza – konwekcja i wentylacja nie działa tak jak powinna. Wentylacja grawitacyjna nie wymaga ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów związanych z jej funkcjonowaniem. Jednak jak pokazują badania starty ciepła wynikające z obecności kominów wentylacyjnych mogą wynosić nawet do 60%. To oznacza, że koszty ogrzewania przy zastosowaniu tego typu wentylacji są wyższe.

Wentylacja mechaniczna

W przypadku wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, aby dochodziło do wymiany powietrza konieczne są odpowiednie urządzenia zasilane prądem. Nie ma tutaj jednak konieczności budowy komina, więc ciepło nie ucieka z domu. W przypadku takiej wentylacji świeże powietrze czerpane z zewnątrz trafia do rekuperatora, gdzie trafia także zużyte powietrze. W rekuperatorze świeże powietrze jest ogrzewane przy pomocy energii cieplnej powietrza zużytego. Dzięki temu do pomieszczenia trafia świeże, ale ogrzane powietrze. Co w zasadniczy sposób zmniejsza koszty ogrzewania pomieszczenia. Szerze na ten temat można przeczytać tutaj – rekuperacja. Zaletą rekuperatora jest obecność filtrów, które oczyszczają powietrze z pyłu, kurzu, a także bakterii i wirusów. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie dobrym wyborem dla alergików, bo w powietrzu nie unoszą się dzięki temu alergeny.

Dodaj komentarz