W jaki sposób wykonać przyłącze kanalizacyjne do budynku?

Możliwość podpięcia się do sieci kanalizacyjnej jest pewnym komfortem, gdyż dzięki temu można w prosty i bezproblemowy sposób odprowadzać swoje ścieki. Jednakże, sama kwestia przyłączenia się do takiej sieci pozostaje w gestii właściciela danego gospodarstwa. Aby w ogóle móc wykonać jakiekolwiek przyłącze kanalizacyjne, trzeba zgłosić taką chęć odpowiednim organom. Zanim dojdzie bowiem do jakichkolwiek robót ziemnych- musi powstać projekt całego przedsięwzięcia, który musi zostać opracowany przez osobę posiadającą do tego celu stosowne uprawnienia. W projekcie określa się wszystko to, co dotyczy wyglądu przyłącza- tego, w jakich miejscach mają znaleźć się rury, gdzie znajdzie się studzienka kanalizacyjna, a także określone zostają wszystkie inne, niezbędne elementy całego systemu. Dopiero w momencie, kiedy projekt jest gotowy i zaakceptowany- można ruszyć w teren i zabrać się za wykonanie przyłącza w taki sposób, w jaki zostało to nakreślone w dokumentacji.

 

Budowa przyłącza – w jaki sposób może zostać wykonana?

 

Pierwszą możliwość stanowi tradycyjna metoda budowy przyłącza, w której wykonywane są wykopy na całej długości rurociągu. Jest to metoda stosunkowo tania, która nie wymaga specjalistycznego sprzętu, ale jest czasochłonna i wymaga pracy ze strony odpowiedniej ekipy budowlanej. Warto także zaznaczyć, że metoda ta mocno ingeruje w teren, na którym przyłącze ma się znaleźć- wszystko to, co znajdzie się na jego drodze najprawdopodobniej będzie musiało zostać przeniesione lub usunięte.

 

Alternatywę dla tradycyjnych wykopów stanowią technologie bezwykopowe, które jednak wymagają pracę specjalistycznych maszyn. Maszyna jest w stanie wykonać odwiert sterowany, a także pozwala na wciąganie pod ziemię poszczególnych odcinków rur. W zależności od zastosowanej maszyny, a także samej technologii- sterowanego przewiertu horyzontalnego lub też wiercenia poziomego- możemy budować pod ziemią różnej długości odcinki przyłącza, a także wciągać pod ziemię rury o odpowiedniej średnicy. Dzięki zastosowaniu odpowiednich maszyn można sprowadzić do koniecznego minimum liczbę koniecznych do przeprowadzenia wykopów. Takie maszyny, a także specjalistyczną wiedzę oraz doświadczenie we wcielaniu w życie technologii bezwykopowych, posiada przedsiębiorstwo Terlan. Wykonując przyłącze trzeba się więc zastanowić, jaką technologię zastosować, aby była dla nas odpowiednia pod kątem kosztów, a także sposobu wykonywania prac ziemnych.

 

Dodaj komentarz