Jak urządzić kuchnię rustykalną? Pomysły na meble, dodatki i aranżacje

Wnętrze kuchni urządzone w stylu rustykalnym zapewnia niezwykle przytulny i ciepły klimat, który trudno porównać do jakiegokolwiek innego rodzaju aranżacji. Oparty jest na inspiracji folklorem i życiem na wsi, wykorzystuje głównie drewno, czerwoną cegłę i dodatki stylizowane na stare. Kuchnia rustykalna pozwala niemal cofnąć się w czasie i zanurzyć we wspomnieniach dziecięcych lat. Oto wskazówki, dotyczące wyboru mebli i dodatków, dzięki którym elementy wiejskiej sielanki zagoszczą również w twoim domu lub mieszkaniu,

Czym charakteryzuje się kuchnia rustykalna?

Wnętrze kuchni rustykalnej przypomina stare rodzinne domy na wsi, charakteryzuje się swojskim klimatem, ciepłem i naturalnymi tworzywami. Współczesny design, oszczędność formy, minimalizm czy dodatki glamour zupełnie nie odnajdą dla siebie miejsca we wnętrzach tego typu. Styl rustykalny to dużo drewna, kwiatowych motywów, starych lub stylizowanych na stare motywów, liczne ozdoby i dodatki, a także wszystko to, co kojarzy się z naturą. Kuchnia rustykalna pokryta jest naturalnym drewnem, kamieniem lub czerwoną cegłą. Nie może zabraknąć masywnego stołu, bibelotów, plecionych i wyszywanych dekoracji, świeżych kwiatów w wazonie, a także zdobionych naczyń, misek i kubków pokrytych florystycznymi wzorami. W aranżacji tego typu nie wolno pominąć również serwetek, obrusów i zasłon z naturalnych tkanin, takich jak len czy bawełna.

Elementy aranżacji kuchni rustykalnej

Pewne elementy, materiały i dekoracje to wyznaczniki, będące podstawowym wyposażeniem kuchni rustykalnej. O czym mowa? Z pewnością są to drewniane meble kuchenne, mosiężne i ciężkie, stare lub stylizowane na stare, często ozdobnie wycięte na bokach. Kolejnym elementem są wszelkiego rodzaju ozdoby i motywy z cegły, gliny i kamionki, żeliwne dodatki i wszelkiego rodzaju ceramika. Z kuchnią rustykalną bez wątpienia mamy również do czynienia, jeśli ściany zdobią talerze pokryte kwiatowymi wzorami, zaobserwować można liczne dekoracje z motywami ludowymi i naturalnymi, stoły i blaty kredensów i regałów przykryte są wyszywanymi serwetkami i obrusami, a w oknach wiszą lniane zasłony lub firanki.

Kuchnia rustykalna – jakie meble wybrać?

Meble kuchenne we wnętrzu urządzonym na modłę rustykalną powinny być przede wszystkim wykonane z drewna. Najważniejszym elementem wyposażenia jest bez wątpienia duży, ciężki stół przykryty obrusem, wraz z ławą lub ozdobnymi krzesłami do zestawu. Świetnie wyglądać będzie również drewniany kredens, witryna oraz liczne półki i regały. Praktyczną dekoracją może być również niewielki zdobiony stołeczek, który stanowi nie tylko ozdobę, ale też jest funkcjonalnym elementem wyposażenia. Kuchnia rustykalna pełna jest przesytu, który w tym wypadku jest w pełni zrozumiały i pożądany. Przejawia się to głównie w licznych bibelotach wiszących na ścianach i ustawionych na półkach.

Dodatki do kuchni rustykalnej, które podkreślą klimat

Dobór dekoracji i dodatków do kuchni rustykalnej to prawdziwe pole do popisu i niekończąca się zabawa. W tym wypadku nie trzeba bowiem ograniczać się ilościowo, gdyż jest to jeden z nielicznych stylów, w którym więcej znaczy lepiej. Swobodnie można więc przyozdabiać wnętrze w wiklinowe i drewniane dodatki, ceramiczne i kamionkowe naczynia i elementy zastawy stołowej, ręcznie malowane w kwiatowe i ludowe wzory talerze czy kubeczki, drewniany chlebak, wazony, misy i co tylko wpadnie nam w ręce. Niezwykle istotne są również firany i zasłony z naturalnych materiałów w oknach, świeże kwiaty na stole i na parapetach, a także wszystko to, co kojarzy się z ciepłem, domem na wsi i babciną kuchnią.

Dodaj komentarz